Droga do szkoły pod okiem ostrowskich funkcjonariuszy

Droga do szkoły pod okiem ostrowskich funkcjonariuszy

Rok szkolny już się rozpoczął, zatem droga do szkoły i z powrotem w najbliższych miesiącach stanie się nieodłącznym elementem w życiu dziecka. Droga ta powinna być zatem bezpieczna. Podobnie jak w poprzednich latach policjanci ostrowskiej komendy dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w rejonach szkół.

Od 1 września br. dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim czuwają w rejonie placówek oraz uświadamiają zarówno dzieci jak i dorosłych o zagrożeniach czyhających na drodze do szkoły oraz podczas powrotu do domu. Natomiast funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego tutejszej jednostki dokonują kontroli autokarów – badają trzeźwości kierowców, sprawdzają dokumenty i przeprowadzają dokładne kontrole stanu technicznego pojazdów. Aby droga do szkoły była bezpieczna, również kierowcy oraz rodzice muszą pamiętać o kilku ważnych elementach.

Przypominamy zatem kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
    w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

Źródło: Komenda miejska Policji w Ostrowie Wielkopolskim

Previous Z policyjną profilaktyką
Next Ruszyły zapisy na 58. Bieg Republiki Ostrowskiej

Może to Ci się spodoba

Nietrzeźwy pasażer wszczął awanturę w nocnym autobusie na krakowskich Dębnikach. Kiedy policjanci znaleźli u niego narkotyki, chciał zwalić winę na kierowcę

2 kwietnia br. około godz.1:30 w nocy oficer dyżurny Policji w Krakowie przyjął zgłoszenie o awanturującym się pasażerze autobusu, który nie chce opuścić pojazdu. Na ul. Barską, gdzie autobus miał

Powiat oświęcimski. Zlikwidowana duża, przydomowa plantacja marihuany

Oświęcimscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali  31 – letniego mężczyznę, który w dwóch przydomowych szklarniach prowadził nielegalną uprawę konopi indyjskich.  Likwidacja tak dużej plantacji uniemożliwiła wprowadzenie na czarny

Dzielnicowi z V Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który we własnym mieszkaniu urządził plantację marihuany

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Policjanci otrzymali informację, że jeden z mieszkańców krakowskiego Podgórza może zajmować się handlem narkotykami. Zebrane informację potwierdziły, że to 28-letni mężczyzna. Policjanci poszli pod

Zlikwidowane dziuple i zatrzymani paserzy

Zlikwidowanie „dziupli”, zatrzymanie trzech osób, zabezpieczenie blisko 200 części samochodowych – to wynik realizacji kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Przeprowadzona przez nich akcja miała miejsce kilka dni

Zatrzymany przez policjantów z IV Komisariatu Policji w Krakowie kierowca mazdy nie miał uprawnień do kierowania i był pod wpływem narkotyków

U pasażera znaleziono 275  tabletek ekstasy oraz około 30 g marihuany. W niedzielę ( 26.03.) w godzinach przedpołudniowych, policjanci z IV Komisariatu Policji pełnili służbę  w okolicach Alei Trzech Wieszczów.

Napad z kastetem w dłoni

Policjanci z V Komisariatu Policji w Krakowie błyskawicznie zatrzymali sprawcę rozboju, który napadł na przypadkowo spotkanego mężczyznę. Napastnik usłyszał zarzut wymuszenie rozbójniczego. Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Do idącego