Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów otwarte

Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów otwarte

Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów jest już gotowe. Dzienny Dom „Senior+” został oficjalnie otwarty. Placówka powstała na parterze Domu Katechetycznego przy ulicy Raszkowskiej 39. To pierwsza z inwestycji w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Modernizacja obiektu wraz z wyposażeniem kosztowała ponad półtora miliona złotych.

– Dzienny Dom “Senior +” przy ulicy Raszkowskiej 39 powstał dla ostrowskich seniorów i z myślą o nich. To miejsce, gdzie mogą liczyć na wsparcie i specjalistyczną opiekę, ale przede wszystkim mogą się ze sobą spotkać. Największą chorobą XXI wieku seniorów jest niestety samotność. Z racji wieku osobom starszym towarzyszy wiele dolegliwości, jednak samotność jest największym wrogiem i problemem. To miejsce stworzono właśnie po to, by temu przeciwdziałać – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzienny Dom „Senior+” przy ulicy Raszkowskiej 39 został oficjalnie otwarty w poniedziałek, 3 stycznia. Był to również pierwszy dzień w Domu seniorów, którzy już od godzin porannych zwiedzali obiekt i poznawali się.

Starannie urządzone pomieszczenia, powstały z myślą o potrzebach i ograniczeniach osób starszych. To miejsce pozbawione barier. Wchodzenie ma ułatwić specjalna rampa z platformą, oznakowania wewnątrz budynku wykonane zostało także w alfabecie Braille’a, w pomieszczeniach sanitarnych zastosowano oświetlenie uruchamiane przez czujniki ruchu.

– Dzienny Dom “Senior+” to miejsce dla 45 seniorów. Będziemy im zapewniać 8-godzinną opiekę od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30, przy udziale profesjonalnej kadry socjalnej i medycznej – zaznacza Małgorzata Pawlik, kierownik placówki przy ulicy Raszkowskiej 39.

Seniorzy mają do dyspozycji jadalnię z funkcją sali spotkań, salę aktywności wyposażoną w sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenie klubowe z biblioteczką, sprzętem RTV, szatnię, pomieszczenie do terapii indywidualnej, do odpoczynku z miejscami do leżenia, pokój opieki pielęgniarskiej, łazienkę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami oraz dwie toalety z prysznicami, pomieszczenie kuchenne umożliwiające podgrzanie posiłków oraz pomieszczenie dla pracowników.

 To jest pierwsze zadanie inwestycyjne, które zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. To inwestycja finansowana w dużej części ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Budynek, w którym mieści się Dzienny Dom Senior + należy do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Pomieszczenia od długiego czasu stały puste. Warto podkreślić, że dzięki porozumieniu z księdzem prałatem doktorem Witoldem Szalą przekazano miastu w użytkowanie wieloletnie parter Domu Katechetycznego – użytkowanie bezpłatne. Mamy więc gwarancję trwania i realizacji planów przez długie lata. Ponosimy koszty związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem placówki, natomiast z tytułu czynszu dzierżawnego nie płacimy ani złotówki miesięcznie – podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

O tym jak ważne jest to miejsce mówili podczas uroczystości sami zainteresowani. Seniorzy nie kryją radości z oddanej inwestycji. Dzienny Dom Seniora daje im możliwość integracji i aktywnego trybu życia, a wszystko pod fachową opieką.

Całkowity koszt inwestycji to ponad półtora miliona złotych. Na wyposażenie obiektu Ostrów Wielkopolski pozyskał dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z programu Senior +. To kwota w wysokości  213 tys. złotych.

Modernizacja parteru Domu Katechetycznego przy ulicy Raszkowskiej 39 rozpoczęła się na początku 2021 roku. To pierwsza z realizowanych inwestycji Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego.

Źródło: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

Previous Wielki Koncert Noworoczny | Tre Voci & Sopranissimo
Next Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do sklepu

Może to Ci się spodoba

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

Majowy objazd po ostrowskich inwestycjach

Objazd Inwestycji wrócił do majowego rozkładu jazdy. Ponownie mieszkańcy mogli wsiąść w miejskie autobusy i przyjrzeć się z bliska realizowanym w mieście inwestycjom.  – Bardzo się cieszę, że objazdy inwestycyjne wróciły do kalendarza spotkań z mieszkańcami. Tegoroczny objazd

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.